Kada Atsirado Pirmasis Mobilusis Telefonas?

Dauguma žmonių mano, kad negalėtų gyventi be savo mobiliųjų telefonų, nors jie iš tikrųjų egzistuoja dar neilgai. Tiesą sakant, mobilieji telefonai, kuriuos naudojame šiandien, atsirado tik per pastaruosius 20 metų. Anksčiau buvo pagaminti dar keli telefono modeliai, tačiau viskas prasidėjo dar 1983m., kai buvo pagamintas pirmasis mobilusis telefonas – “Motorola DynaTAC 8000X”.

Pirmasis mobilusis telefonas:

Pirmasis mobilusis telefonas pasirodė 1983 metais, kai visiems puikiai žinomai „Motorola“ kompanijai pavyko gauti pritarimą iš Jungtinių Amerikos Valstijų Federalinės komunikacijų komisijos. Tai buvo pirmasis nešiojamas mobilus telefonas, kuriam buvo suteiktas „Motorola DynaTAC 8000X“ vardas. Su „Motorola DynaTAC 8000X“ įrenginio pasirodymu prasidėjo ilga „DynaTAC“ serijos telefonų era, kuri tęsėsi net iki 1994 metų.

Pirmuoju nešiojamu telefonu buvo galima kalbėti tik apie 30 minučių, o budėjimo režime baterija laikė apie 8 valandas. Dėl šios priežasties intensyvus ir kasdienis šio įrenginio naudojimas buvo gana sunkiai įmanomas. Visiškas baterijos įkrovimas trukdavo net 10 valandų. „Motorola DynaTAC 8000X“ matmenys ir svoris buvo taip pat gana stulbinantys skaičiai. Telefono korpuso išmatavimai siekė 33 x 4,45 x 8,89 centimetrų (aukštis x ilgis x storis), o svoris buvo net 785 gramai. Pagrindinės funkcijos buvo šviesos diodų ekranas (LED) bei trisdešimties rinktų numerių vidinė atmintis.

Mobiliųjų telefonų istorija:

Mobiliųjų telefonų istorija siekia net 1908 m., kai Kentukyje buvo išduotas JAV patentas belaidžiam telefonui. Mobiliųjų telefonų prototipai buvo išrasti dar 1940 – aisiais metais, kai buvo sukurti mobiliųjų telefonų bazinių stočių elementai. Patys pirmieji mobilieji telefonai iš tikrųjų nebuvo mobilieji telefonai, nes tai buvo dvipusiai radijo imtuvai, leidžiantys žmonėms bendrauti. 1983 m. balandžio 3 d. “Motorola” buvo pirmoji įmonė, masiškai pagaminusi pirmąjį nešiojamą mobilųjį telefoną, kuris dar vadinamas 0G mobiliuoju telefonu arba nulinės kartos mobiliuoju telefonu. Palyginimui dauguma telefonų šiandien remiasi 3G arba 4G mobiliosiomis technologijomis.

1989 m. “Motorola” pristatė kitą telefono modelį “MicroTAC 9800X” ir būtent šį prietaisą jau galima vadinti pirmuoju tikru mobiliuoju telefonu. Jo dydis buvo pakankamai mažas, kad jis tilptų į kišenę ar rankinę, tačiau vis tiek pakankamai didelis. Šis modelis turėjo dalinai lankstomą korpusą, kuriuo buvo galima uždengti klavišus, jeigu jie yra nenaudojami. 1992 metais “Motorola” pristatė dar vieną telefono modelį – “International 3200”, kuris jau priimdavo skaitmeninį signalą. Tais pačiais metais “Nokia” taip pat pristatė telefoną – „Nokia 1011“, kuris taip pat palaikė dar neseniai atsiradusį „GSM“ standartą.

1996 metais “Motorola” pristatė „Motorola StarTAC“ mobiliojo telefono modelį, kurio didžiausias išskirtinumas buvo tai, kad jis buvo atlenkiamas. Tais pačiais metais ir “Nokia” pristatė pirmąjį pasaulyje išmanųjį telefoną (angl. smartphone), kuris buvo pavadintas „Nokia 9000 Communicator“ vardu. Nuo 1998 metų prasidėjo „Nokia era“, kuri pristatė “Nokia 5110” modelį, o tais pačiais metais – dar ir “Nokia 8810”. Šis modelis jau nebeturėjo antenos, nes ji buvo integruota korpuse. 1999 metais buvo pristatytas „Nokia 7110“ mobilusis, kuris buvo pirmasis telefonas su WAP (angl. „Wireless Application Protocol“) naršykle.

2001 metais telefonų rinkoje atsirado dar vienas konkurentas, tai „Ericsson“ kompanija, kuri pristatė savo naują mobilųjų telefoną „Ericsson T39“. 2003 metais “Nokia” pristatė „N-Gage“ modelį, kuris apjungė mobilųjį telefoną ir kišeninę žaidimų konsolę. 2004 metais “Motorola” pristatė „Razr V3“ mobilųjį telefoną, o 2005 metais pristatytas „Nokia 6680“ mobilusis telefonas, kuris palaikė 3G ryšį. Nuo 2007 metų prasidėjo iPhone era, kurį pristatė “Apple” kompanija. 2008 metais “LG” pristatė “LG KC910 Renoir” mobilųjį telefoną. 2010 metais prasidėjo „Samsung Galaxy S” era, kuri tęsiasi iki šiol.