Kas Sveikiau: Kava Ar Arbata?

Kava ir arbata yra vieni populiariausių karštų gėrimų pasaulyje, tačiau šiais laikais itin populiarėja ir šalta arbata bei kava, ypač vasarą. Jei kalbėtume apie juodąją arbatą, reikia pasakyti, kad tiek kava, tiek arbata teikia panašią naudą sveikatai, tačiau turi ir skirtumų, kurie lemia jų naudingumą organizmui. Taigi, skaitykite toliau ir išsiaiškinkite, gerti arbatą ar kavą yra sveikiau.

Kava ar juodoji arbata: kas sveikiau?

Tiek kava, tiek juodoji arbata turi kofeino, tačiau jo kiekis gali skirtis priklausomai nuo užplikymo laiko, porcijos dydžio ar paruošimo būdo. Kavoje paprastai gali būti dvigubai daugiau kofeino nei vienoje arbatos porcijoje. Kofeino kiekis, laikomas saugiu žmonėms vartoti, yra 400 mg per dieną: palyginimui viename 240 ml puodelyje kavos yra vidutiniškai 95 mg kofeino, o toje pačioje juodosios arbatos porcijoje – tik 47 mg. Nedideli kofeino kiekiai, gali būti naudingi sveikatai, pvz.: kofeino vartojimas gali sumažinti tam tikrų lėtinių ligų riziką ir pagerinti sportinius rezultatus, nuotaiką ir protinį budrumą. Taip pat kofeinas veikia kaip galingas centrinės nervų sistemos stimuliatorius, todėl jis laikomas efektyvumą didinančia medžiaga sportuojant. Vienoje kavos porcijoje yra daugiau kofeino nei juodojoje arbatoje, tačiau abu gėrimai gali turėti atitinkamų pranašumų.

Kava ir arbata turi antioksidantų:

Tiek arbata, tiek kava yra turtingos antioksidantais, kurie apsaugo organizmą nuo laisvųjų radikalų daromos žalos, o tai gali padėti išvengti tam tikrų lėtinių ligų išsivystymo. Ir arbatoje, ir kavoje yra daug antioksidantų, pirmiausia polifenolių, kurie prisideda prie skonį ir sveikatą stiprinančių savybių. Arbatoje ir kavoje yra daug polifenolių grupių, pvz., teaflavinai, thearubiginai ir katechinai. Pastarųjų yra daugiausia juodojoje arbatoje, o kavoje gausu flavonoidų ir chlorogeninės rūgšties. Be to, manoma, kad kava ir arbata taip pat gali apsaugoti nuo kitų vėžio rūšių, tokių kaip krūties, gaubtinės žarnos, šlapimo pūslės ir tiesiosios žarnos vėžys.

Kava ir arbata suteikia energijos:

Tiek kava, tiek arbata gali suteikti energijos, bet skirtingais būdais. Kavoje esantis kofeinas padidina jūsų energijos lygį. Kofeinas padidina budrumą ir sumažina nuovargį padidindamas dopamino kiekį ir blokuodamas adenoziną. Kavos poveikis jūsų energijos lygiui pasireiškia beveik iš karto: kūnas 99% kofeino pasisavina per 45 minutes, tačiau didžiausia koncentracija kraujyje atsiranda jau po 15 minučių po nurijimo. Štai kodėl daugelis žmonių renkasi puodelį kavos, kai reikia nedelsiant gauti energijos. Nors arbatoje yra mažiau kofeino, joje gausu L-teanino – galingo antioksidanto, kuris taip pat stimuliuoja jūsų smegenis. Skirtingai nuo kofeino, L-teaninas gali sumažinti stresą, nes padidina smegenų alfa bangas, kurios padeda nusiraminti ir atsipalaiduoti. Tai neutralizuoja jaudinantį kofeino poveikį ir suteikia jums atsipalaidavusią, bet budrią psichinę būseną, nesijaučiate mieguisti. Tyrimai parodė, kad L-teanino vartojimas kartu su kofeinu (kaip ir arbatoje) gali padėti išlaikyti budrumą, susikaupimą ir dėmesį. Šis derinys gali būti priežastis, kodėl arbata suteikia jums raminančią energiją nei kava. Tiek kava, tiek arbata padidina jūsų energijos lygį, tačiau kava suteikia greitą impulsą, o arbata suteikia atpalaiduojantį impulsą.

Kava ir arbata padeda numesti svorio:

Dėl didelės kofeino koncentracijos kava gali padėti numesti svorio, nes kofeinas gali padidinti sudeginamų kalorijų skaičių 3 – 13 % ir išlaikyti šį poveikį 3 valandas po suvartojimo. Dėl šios priežasties yra papildomai sudeginama 79 – 150 kalorijų. Kava taip pat buvo siejama su riebalus deginančiomis savybėmis, nes slopina riebalų ląstelių gamybą. Kita vertus, arbatos polifenoliai, tokie kaip teaflavinas, taip pat prisideda prie svorio metimo. Teaflavinai slopina kasos lipazę – fermentą, kuris atlieka pagrindinį vaidmenį riebalų apykaitoje. Juodosios arbatos polifenoliai keičia sveikų žarnyno bakterijų įvairovę, o tai gali turėti įtakos svorio valdymui. Tiek kavoje esantis kofeinas, tiek arbatoje esantys polifenoliai gali padėti numesti svorio.

Kava ir juodoji arbata turi būti vartojama saikingai:

Nors kava siejama su daugybe šalutinių poveikių, tokių kaip širdies nepakankamumas, padažnėjęs širdies susitraukimų dažnis ir aukštas kraujospūdis, tyrimai rodo, kad saikingas kavos vartojimas yra saugus. Nors jų antioksidacinės sudėtys skiriasi, kava ir juodoji arbata yra puikūs šių svarbių junginių šaltiniai. Jie gali apsaugoti nuo įvairių ligų, įskaitant širdies ligas, ir sumažinti kai kurių vėžio formų atsiradimo tikimybę. Kavoje yra didesnis kofeino kiekis nei arbatoje, o tai gali būti naudinga tiems, kurie ieško momentinės energijos. Tačiau jautriems žmonėms tai gali sukelti nerimą ir miego sutrikimą. Be to, dėl kofeino poveikio jūsų smegenims, gausus kavos vartojimas gali sukelti priklausomybę. Jei esate labai jautrus kofeinui, arbata gali būti geresnis pasirinkimas. Sudėtyje yra L-teanino – aminorūgšties, pasižyminčios raminančiomis savybėmis, kurios gali padėti atsipalaiduoti ir išlaikyti budrumą. Be to, galite pasirinkti gėrimą be kofeino arba pasirinkti žolelių arbatą, kuri natūraliai yra be kofeino.

Kava ir arbata turi panašią naudą:

Apibendrinant reikia pasakyti, kad kava ir arbata turi panašią naudą sveikatai, įskaitant svorio metimą, priešvėžines ir energijos didinimo savybes. Vis dėlto galbūt norėsite pasirinkti vieną, o ne kitą, atsižvelgdami į savo jautrumą kofeinui. Kava ir juodoji arbata gali padėti numesti svorio ir apsaugoti nuo tam tikrų lėtinių ligų. Be to, didelis kofeino kiekis kavoje gali suteikti jums greitą energijos užtaisą, o kofeino ir L-teanino derinys juodojoje arbatoje suteikia laipsniškesnį energijos padidėjimą. Įsidėmėkite, kad abu gėrimai yra sveiki ir saugūs tol, kol juos vartojate saikingai. Kiekvienas esame atsakingas už savo asmeninį pasirinkimą, todėl galime rinktis vieną ar kitą pagal savo asmeninius pageidavimus.