Lazdyno Medis: Auginimas, Priežiūra Ir Dauginimo Patarimai

Lazdynas (Corylus avellana) – tai augalas, pranokstantis savo paprastumu ir nauda. Šis medis, iš kurio gaunami vertingi ir maistingi riešutai, yra puiki sodo papuošalų ir praktinio naudojimo dermė. Lazdynai ne tik džiugina akią sodo kraštovaizdyje, bet ir gali būti laikomi viena iš pasirinkimų tiems, kurie nori savo sklype auginti nedidelę riešutų plantaciją. Jų nepretenzingumas dygstymo sąlygoms leidžia juos auginti įvairiose dirvose ir klimatiniuose regionuose. Be to, tinkamai prižiūrint lazdynus, galima tikėtis gausaus ir sveiko derliaus. Naudinga žinoti, kad lazdyno riešutų kaina rinkoje gali svyruoti nuo 10 iki 20 eurų už kilogramą, priklausomai nuo rinkos poreikių ir derliaus gausos, todėl savo sodinukų priežiūrai skirto laiko ir pastangų atsiperka. Šis straipsnis skatins jus platesniam susidomėjimui ir padės išsiaiškinti, kaip išsirinkti tinkamiausias veisles, planuoti sodinimą ir derliaus nuėmimą, kad Jūsų sodas taptų ne tik akiai malonus, bet ir derlingas.

Lazdyno medžio aprašymas

Lazdyno medis, moksliškai vadinamas Corylus avellana, priklauso biržinių (Betulaceae) šeimai. Jis pasižymi sava specifika – tiek augimo forma, tiek naudinguose vaisiuose slypinčiomis savybėmis. Lazdynas gali būti tiek mažas krūmas, tiek ir didelis medis, pasiekiantis iki 6 metrų aukštį. Jo mitybos pagrindą sudaro mineralai ir maistingosios medžiagos, pasisavinamos iš derlingos, gerai drenuojamos dirvos. Lazdynas puikiai auga saulėtose arba pusiau šešėlinėse vietose.

Išvaizda ir būdingos savybės

Lazdyno medis žavi savo storu lapų vainiku, kurį formuoja širdies formos, aštriais krašteliais lapai. Rudenį lapai nusidažo ryškiais geltonos arba raudonos spalvos atspalviais. Pavasarį medis išsiskiria specifinėmis, pakabomis žiedadulkėmis – ertilėmis, kurios gali pasiekti iki 10 cm ilgį. Jie yra svarbus medaus šaltinis ankstyvą pavasarį.

Augimo aplinkos ir paplitimas

Lazdynas – tai augalas, kuris pats pasirenka sau priimtiną aplinką. Jis dažniausiai auga Europos ir Vakarų Azijos miškingose teritorijose. Tačiau dėl savo vertingų savybių jis yra išplitęs ir kaip kultivuojamas augalas. Ūkininkai bei sodininkai mėgsta lazdyną už jo nereiklumą, lengvą priežiūrą ir naudingus vaisius.

Lazdyno riešutai: nauda ir panaudojimas

Tokie vaisiai kaip lazdyno riešutai žinomi dėl savo maistingumo ir sveikatai naudingų savybių. Jie yra gausūs baltymų, riebalų, ypač omega-3 riebalų rūgščių, minerlų – magnio, kalio, kalcio bei vitaminų, pvz., E vitamino. Dėl šių maistinių medžiagų riešutai teigiamai veikia širdies veiklą, smegenų funkcijas, padeda išvengti kai kurių sveikatos problemų, pvz., širdies ligų ar osteoporozės.

Nors riešutų kainos gali svyruoti priklausomai nuo sezono, regiono ir derliaus gausumo, paprastai jie yra prieinami vartotojams. Lazdyno riešutai gali būti valgomi žali, rūkyti, džiovinti arba sūdyti – skirtingų skoninių poreikių tenkinimui. Taip pat riešutai yra naudojami ir kulinarikoje: kepiniuose, desertuose bei užkandžiuose. Be to, iš jų spaudžiamas aliejus, kuris taip pat yra vertinamas tiek maisto gamyboje, tiek kosmetikoje.

Lazdyno medžio pasirinkimas ir sodinimas

Lazdynas yra populiarus medis, kurį sodinti gali norėti tiek sodų entuziastai, tiek profesionalūs sodininkai. Jo vertė glūdi tiek dekoratyvinėse savybėse, tiek ir skaniuose vaisiuose – riešutuose, kurie yra vertinami dėl savo maistinės ir komercinės vertės. Tinkamai pasirinktas ir pasodintas lazdynas gali tapti ilgametį puošmena ir šaltiniu sodui. Šiame straipsnyje išsamiai pažvelgsime, į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis lazdyno medį ir kaip sėkmingai jį įkurdinti sode.

Pasirinkimo stadija: kaip išsirinkti lazdyną

Prieš sodinant, svarbiausia yra teisingai išsirinkti medį. Lazdynai būna skirtingų veislių, kurios gali skirtis augimo tempu, riešutų dydžiu bei atsparumu ligoms ir šalčiui. Renkantis medį, svarbu atsižvelgti į šiuos aspektus:

 • Medžio sveikata: Ieškokite medžio, kuris atrodo stiprus ir sveikas, neturi akivaizdžių ženklų ligų ar kenkėjų žalos.
 • Šakų struktūra: Pageidautina rinktis medį su gerai subalansuota šakų struktūra, kad ateityje nereikėtų daug genėti.

Vietos parinkimas ir dirvos reikalavimai

Lazdyno medžiui svarbu parinkti saulėtą arba pusiau pavėsį vietą, kad augalas galėtų užaugti stiprus ir derlingas. Dirva turėtų būti gerai drenuojama, turtinga humusu. Lazdynas taip pat yra pakankamai tolerantiškas skirtingų tipų žemei, tačiau sunkių ir šlapių dirvožemių reikėtų vengti.

Sodinimo vietos paruošimas

Paruošimas prasideda nuo tinkamos skylės iškasimo. Ji turėtų būti du kartus platesnė nei lazdyno šaknų kamuolys ir pakankamai gili, kad visas šaknų sistema telpa nesulinkusi. Prieš sodinant, į skylę rekomenduojama įpilti komposto ar humuso, kad pagerintumėte dirvos struktūrą ir turtingumą.

Sodinimo procesas

Į sodinimo skylę įdėkite medį taip, kad šaknų apykaklė būtų lygi su žeme. Užkaskite šaknų kamuolį atsargiai, nepažeisdami šaknų. Tada gerai laistykite, kad paskatintumėte šaknų sistemą tvirtai įsitvirtinti dirvoje. Pasodinus, medį reikėtų mulčiuoti, kad apsaugotumėte šaknų zoną nuo per didelės sausros ir augalų konkurencijos. Taip pat galite pritvirtinti prie atramų, kad jaunas medis augtų tiesus ir būtų apsaugotas nuo stiprių vėjų.

Atkreipkite dėmesį, kad kainos už medelius gali labai skirtis priklausomai nuo veislės, dydžio ir pirkimo vietos. Bendrai, lazdyno medelis iš augalų parduotuvės ar sodininkystės centro kainuoja nuo keleto eurų iki kelių dešimčių, atsižvelgiant į įvairius veiksnius. Be abejo, šios kainos gali laikui bėgant ir regionui priklausomai keistis.

Sėkmingai pasirinkus ir pasodinus lazdyną, jūs galėsite mėgautis ne tik jo teikiamu estetiniu vaizdu, bet ir gausesne riešutų derliumi. Svarbu nepamiršti priežiūros – reguliariai laistyti, genėti medį bei saugoti nuo ligų ir kenkėjų, kad lazdynas augtų sveikai ir stipriai.

Lazdyno priežiūra

Lazdynas – tai dekoratyvinis ir vaisinis medis, kurį atrinkus tinkamą vietą ir tinkamai prižiūrint, gali būti ne tik akį traukiantis augalas, bet ir dosnus riešutų derlius. Todėl svarbu žinoti pagrindinius lazdyno auginimo ir priežiūros principus.

Laistymas

Lazdynui ypač svarbus reguliarus laistymas. Jauni medeliai laistomi dažniau, kad gerai įsišaknytų, o suaugę – ypač sausringais periodais. Svarbu užtikrinti, kad vanduo gerai pasiektų šaknų sistemą, bet tuo pačiu laiku vengti nuolatinio dirvos permirkimo.

Trąšos ir mityba

Subalansuota mityba svarbi lazdyno augimui ir vaisingumui. Pavasarį medžiai tręšiami azoto turinčiomis trąšomis, skatinančiais augimą, o vasaros pabaigoje – fosforo ir kalio turinčiomis trąšomis, kurios sustiprina medį ir padeda jam pasiruošti žiemai. Derlingame dirvožemyje papildomas tręšimas gali būti nereikalingas.

Kenkėjų ir ligų kontrolė

Kenksmingi vabzdžiai ir įvairios ligos gali smarkiai pakenkti lazdyno medį, tačiau reguliari medžio apžiūra ir profilaktinės priemonės gali sumažinti jų poveikį. Pavyzdžiui, tinkama oro cirkuliacija tarp šakų ir senamečių lapų bei nuotrupų šalinimas sumažina grybelinių ligų riziką. Jei kenkėjai ar ligos jau paveikė medį, svarbu kuo greičiau nustatyti problemos pobūdį ir imtis atitinkamų veiksmų, įskaitant specialių insekticidų ar fungicidų naudojimą.

Genėjimas

Genėjimas – svarbus lazdyno priežiūros aspektas. Jis atliekamas ankstyvą pavasarį, kol medis dar nepradėjo aktyvaus augimo. Tinkamas genėjimas padeda formuoti medžio lają, užtikrina geresnę šviesos penetraciją ir oruotumą, kas savo ruožtu skatina subrendinti didesnius ir kokybiškesnius vaisius. Šalinamos išdžiūvusios, susirgusios arba per arti augančios šakos, taip pat galima genėti šakas, kad medis neaugtų per aukštai.

Atkreipiame dėmesį, jog kainos už lazdyno priežiūrą gali labai skirtis, tai priklauso nuo daugelio veiksnių, kaip antai vietovės, paslaugos tiekėjų ir konkrečios medžio būklės. Paprastai, būtų realisticiau kalbėti apie kainų tendencijas ar intervalus, kadangi konkrečių skaičių nustatyti be konkretaus atvejo detalės yra sudėtinga.

Lazdyno medžio dauginimas

Lazdynas – vienas iš seniausių ir labiausiai paplitusių krūmų, kuris žavisi ne tik savo vaisiais – riešutais, bet ir dekoratyvumu. Lazdyną galima dauginti įvairiais būdais, kurie tinkami net pradedantiesiems sodininkams. Šiame straipsnyje detaliai aptarsime vegetatyvinio dauginimo metodus, tokius kaip auginiai ar dalijimas, taip pat ir sėklomis dauginimo ypatumus.

Vegetatyvinis dauginimas: Dalijimas

Lazdyno dalijimo būdu dauginant, reikia laikytis šių žingsnių:

 • Rinktis sveiką ir stiprų lazdyno krūmą.
 • Ankstyvą pavasarį, prieš prasidedant aktyviam augimui, iškasti krūmo šaknis.
 • Atsargiai padalinti šaknų gumulą į kelias dalis, kad kiekvienoje liktų pakankamai šaknų ir augimo pumpurų.
 • Atskirtas dalis pasodinti į paruoštą dirvožemį, atstumą tarp augalų paliekant maždaug 3-4 metrai.
 • Gerai laistyti pasodintus krūmus, ypač pirmąsias savaites po sodinimo.

Vegatacyvinis dauginimas: Auginiai

Dauginimas auginiais – populiarus ir nesudėtingas būdas, kurį galima atlikti taip:

 • Rinktis ilgus ir sveikus lazdyno ūglius.
 • Ūglius supjaustyti į 20-30 cm ilgio auginius, kiekviename paliekant 2-3 pumpurus.
 • Auginius pasodinti į drėgną smėlingą dirvožemį, paliekant virš žemės tik viršutinius pumpurus.
 • Reguliariai laistyti ir palaikyti auginius drėgnus.

Dauginimas sėklomis

Sėklomis dauginant lazdyną, svarbu žinoti šiuos žingsnius:

 • Rudens metu rinkti brandžius lazdyno riešutus.
 • Šviežius riešutus užmigdyti purioje, drėgnoje smėlio ir žemės mišinio dėžėje ir palikti stratifikuotis šaltoje vietoje.
 • Pavasarį, po stratifikacijos, riešutus pasėti į dirvožemį, laikant apie 5 cm tarpus tarp sėklų.
 • Užtikrinti nuolatinę dirvos drėgmę, kol sudygs pasėlių daigai.

Dauginant lazdyną, yra svarbu prisiminti, kad augalo adaptavimo ir augimo laikotarpiai gali skirtis, priklausomai nuo regiono ir oro sąlygų. Tačiau nepriklausomai nuo pasirinkto dauginimo būdo, sėkmės garantas yra kantrybė, tinkamas priežiūros lygis ir meilė augalams. Atsižvelgiant į tai, kad lazdyno krūmai yra ilgaamžiai, tinkamai pasodinti ir prižiūrėti jie džiugins derliumi ir išvaizda ne vienerius metus.

Lazdyno medžio ligos ir kenkėjai

Lazdynai – populiarūs medžiai tiek soduose, tiek šaligatvių želdiniuose. Jie žavi savo vaisiais – riešutais, tačiau, kaip ir kiti augalai, nėra imunitetiški įvairioms ligoms bei kenkėjams. Norint, kad lazdynas augtų sveikas ir džiugintų derlingumu, svarbu žinoti, su kokiais iššūkiais gali tekti susidurti.

Kaip atpažinti lazdyno ligas

Mieliškė arba lazdyno rauplys yra viena iš dažniausiai pasitaikančių lazdyno medžio ligų. Jos požymiai – ant lapų paviršiaus atsirandantys gelsvi ar rudi pūsleliai, kurie vėliau tamsėja ir plečiasi. Dar viena problema – šaknų puvinys, kurio metu lazdynas gali visai nudžiūti. Ligą atpažinti galima pagal išorinius šaknų pažeidimus ir medžio būklę.

Kenkėjai priešininkai

Kenkilės – nedidelės vabzdžių rūšys, kurios minta lazdyno lapais ir jaunomis ūglėmis, palikdamos po savęs apgraužtas, neretai su giliais įpjovimais lapų pakraštys. Antrasis dažnas lazdyno medžio kenkėjas yra lazdyno riešutų kirmėlė, kuri pažeidžia riešutus, todėl jie tampa nederlingi.

Prevencijos priemonės

Prevencija prasideda nuo tinkamos lazdyno medžio priežiūros: laistymo, tręšimo, genėjimo. Tinkamai prižiūrėtas augalas yra atsparesnis ligoms ir kenkėjams. Be to, svarbu reguliariai tikrinti medį, ypač ankstyvą pavasarį ir vėlyvą rudenį, kad galėtumėte laiku pastebėti pirmuosius ligos ar kenkėjų padarinius.

Norint apsisaugoti nuo ligų bei kenkėjų, galima taikyti ir biologines priemones, pavyzdžiui, naudoti natūralius antiparazitinius preparatus, kurie nepakenks ekosistemai. Taip pat svarbu saugoti ir skatinti naudingų vabzdžių, tokių kaip bitės ar voratinkliniai, buvimą sode, kurie padeda kontroliuoti kenkėjų populiaciją natūraliai.

Kova su jau atsiradusiomis problemomis

Jei pastebėjote ligos ar kenkėjų ženklus savo lazdynuose, pirmiausia reikia pašalinti paveiktas augalo dalis. Užkrėstus lapus reikėtų sunaikinti, kad liga neplistų toliau. Kenkėjų atveju kartais būtina naudoti specialius insekticidus, tačiau juos taikyti reikia atsargiai ir laikantis visų nurodymų, kad nebūtų padaryta žalos aplinkai ar kitoms naudingoms būtybėms.

Kovojant su sunkiomis ligomis ar didelėmis kenkėjų populiacijomis, kartais gali prireikti profesionalų pagalbos. Specializuotos įmonės siūlo augalų gydymo ir kenkėjų kontrolės paslaugas, kurių kainos svyruoja priklausomai nuo užimamo ploto, problemos sudėtingumo ir naudojamų priemonių. Visgi, dėl tikslių kainų reiktų kreiptis tiesiogiai į paslaugų teikėjus, kad gautumėte aktualiausią pasiūlymą.

Bendrosios kainos tendencijos parodo, kad profilaktiniai sprendimai ir reguliari priežiūra yra žymiai pigesni nei kova su jau plintančiomis ligomis ar kenkėjais. Todėl rūpestis ir prevencija visada yra geriausias būdas išlaikyti sveiką ir derlingą lazdyno medį.

Lazdyno medžio auginimas ir priežiūra

Lazdynas – tai ne tik gražus medis ar krūmas, bet ir vertingas dėl savo riešutų. Lazdynų auginimas reikalauja tam tikrų žinių ir rūpesčio, kad augalas gerai augtų, stiprėtų ir kasmet džiugintų derliumi. Šiame straipsnyje pateiksime svarbiausią informaciją apie lazdyno medžio auginimą bei priežiūrą ir atsakymus į dažniausiai užduodamus auginimo klausimus.

Lazdyno rūšys ir pasirinkimas

Lazdynų yra kelių rūšių, tačiau dažniausiai sodinama yra paprastasis lazdynas. Renkantis lazdyno medį, svarbu atkreipti dėmesį į augalo būklę, šakų struktūrą ir šaknų sveikumą. Geriausia rinktis jaunus, energingai augančius augalus. Svarbu pasirinkti ir tinkamą sortą, kuris gerai augtų konkrečioje geografinėje zonoje ir būtų atsparus ligoms bei kenkėjams.

Auginimo sąlygos ir sodinimas

Lazdynui reikalinga gerai nusausinta, derlinga dirva ir saulėta ar pusiau pavėsinga vieta. Sodinant keletą augalų, būtina palikti pakankamai vietos tarpų, kad medžiai galėtų laisvai augti. Pavasarį ar rudenį iškastą duobę reikėtų pasiruošti pripildant kompostu ar kita organine medžiaga, tai padės augalui geriau įsitvirtinti.

Laistymas ir tręšimas

Jaunus lazdynus reikia reguliariai laistyti, ypač vasaros metu ir stiprių sausrų periodais. Subrendę medžiai yra atsparūs sausrai, tačiau derlingumo didinimui rekomenduojama palaikyti nuosaikų drėgnumą. Lazdynas dėkingas už reguliarų tręšimą kompostu ar specialiomis mineralinėmis trąšomis, skirtomis riešutmedžiams.

Genėjimas ir ligų prevencija

Genėjimas reikalingas norint formuoti tvarkingą lazdyno medžio lają ir skatinti gausų derėjimą. Pašalinamos ligotos, sulūžusios ar per tankiai augančios šakos. Atkreipti dėmesį reikėtų ir į ligų bei kenkėjų prevenciją – laiku pašalinus pažeistas šakas ir naudojus ekologinius augalų apsaugos metodus.

Dažniausiai užduodami klausimai

 • Kiek laiko užtrunka, kol pradeda derėti sodintas lazdynas?

  Lazdynas pradeda derėti vidutiniškai po 4-6 metų, tačiau pilną derlių duoda tik pasiekęs 8-10 metų amžių.

 • Ar lazdynui reikalinga speciali dirva auginimui?

  Nors lazdynas yra nereiklus augalas, geriausiai auga vidutiniškai derlingoje, nusausintoje ir šarminėje arba neutralioje dirvoje.

 • Kaip dažnai reikia genėti lazdyną?

  Reguliarus genėjimas atliekamas kasmet ankstyvą pavasarį prieš prasidedant augalų vegetacijai.

Lazdyno Medžio Augimas Ir Priežiūra

Ar esate susipažinę su lazdyno medžio teikiamais privalumais ir jo augimo ypatumais? Šis natūralus grožis gali tapti jūsų sodo puošmena, be to, jis duoda ir skanių vaisių – lazdyno riešutų. Šiame straipsnyje dalinsimės patarimais, kaip sėkmingai auginti ir prižiūrėti lazdyną, kad jūsų sodo kampelis taptų ne tik žavingesnis, bet ir derlingas.

Kas Yra Lazdynas Ir Kodėl Jis Vertas Mūsų Dėmesio?

Lazdynas (Corylus) yra augalas, kuris priklauso brekininių (Betulaceae) šeimai. Jo riešutai yra vertinami dėl savo skonio, maistinių savybių ir plataus panaudojimo kulinaroje. Be to, lazdynas yra dekoratyvinis medis, kuris gali prapuokti bet kurį sodą. Lazdyno veislių įvairovė leidžia rinktis augalą, atitinkantį konkrečias klimato, dirvožemio ir erdvės sąlygas.

Lazdyno Medžio Priežiūros Pagrindai

Efektyvi lazdyno medžio priežiūra prasideda nuo jo tinkamo pasodinimo. Pasirinkite saulėtą ar pussesę vietą, kur dirvožemis yra derlingas ir gerai drenuojamas. Svarbu, kad sodinukas būtų tinkamai įveistas – įsitikinkite, kad jis neturi jokių ligų ar kenkėjų. Lazdyno medis reikalauja reguliarų laistymą, ypač sausų metų laikotarpiu, bei kasmetinį genėjimą siekiant palaikyti formą ir skatinti gerą derlių.

Deja, tikslių lazdyno riešutų kainų nurodyti negalime, nes jos gali labai varijuoti priklausomai nuo veislės, auginimo sąlygų, bei metų laiko. Tačiau bendra tendencija rodo, kad kokybiški lazdyno riešutai rinkoje yra gana vertinami ir gali atnešti ženklius pajamų šaltinius užsiimant jų auginimu profesionaliai.

Patarimai, Skatinantys Gerą Lazdyno Augimą Ir Derlių

 • Reikalingas tinkamas lazdyno medžio pasodinimo laikas – ankstyvas pavasaris ar vėlyvas ruduo yra idealiausias metas.
 • Genėkite medį kiekvieną žiemą prieš pradedant augti naujiems ūgliams – taip užtikrinsite, kad medis neperaugtų ir vaisiai būtų didesni bei skanesni.
 • Apsaugokite medį nuo potencialių kenkėjų ir ligų – reguliariai tikrinkite medį ir naudokite rekomenduojamas apsaugos priemones, jei reikia.
 • Neužmirškite tręšti medį – tinkamos trąšos padės užtikrinti visų būtinų maistinių medžiagų gavimą, skatins ūglių augimą ir geresnį vaisių derlių.
 • Į šį procesą įtraukus meilę ir rūpestį, lazdyno auginimas tampa tikru malonumu. Naudodamiesi minėtais patarimais, galėsite mėgautis ne tik medžio grožiu, bet ir skaniais rezultatais – riešutais, kurie atsiperka tiek estetiniu, tiek praktiniu požiūriu. Sėkmės augant lazdyną!