Mažųjų Ekspertų Mokykla: Kas Tai?

“Mažųjų ekspertų mokykla” 2014 metais pirmiausia startavo Latvijoje. Kadangi daugelis Lietuvos tėvų taip pat pripažįsta, kad neturi pakankamai įgūdžių ir žinių, kaip ugdyti savo vaiką, todėl ši iniciatyva 2015 metais gegužės mėnesį startavo ir Lietuvoje. Tai buvo socialinė edukacinė iniciatyva, mokanti, kaip kokybiškai leisti laiką ir bendrauti su savo vaikais. Tai taip pat kartu ir nemokama pagalba tėvams, kuri pateikė idėjų ir daugybę medžiagos, kaip kokybiškai leisti laisvalaikį ir pramogauti su vaikais. Čia buvo pateikiama virš 100 užduočių ir 80 užsiėmimų valandų, be to, nemokamai prieinama pedagogų ir ekspertų rengta medžiaga. Pateikiamos užduotys buvo skirstomos pagal temas priklausomai nuo to, kokius vaiko įgūdžius ir sugebėjimus jos lavina. Taip pat šioje svetainėje buvo galima rasti “pediatrės, logopedės, psichoterapeutės, mitybos specialisto bei žymių Lietuvos tėvelių patarimus ir nuomones įvairiais vaikų auginimo klausimais” – rašoma internetinėje svetainėje www.bernardinai.lt publikuotame straipsnyje apie “Mažųjų ekspertų mokyklą”.

“Mažųjų ekspertų mokykla” pateikiamos užduotys buvo skirstomos pagal tokias temas:

1. Mokausi kalbos:

Kalba – tai yra ne tik tarpusavio bendravimo, bet ir mąstymo bei kūrybinės raiškos priemonė. Šioje užduočių skiltyje buvo pateikiamos užduotys, lavinančios kalbą ir padedančios mokytis raidžių. Patarimų, kaip lengvai išmokyti vaiką kalbos galite rasti šiame mūsų straipsnyje: https://nst.lt/kaip-ismokyti-vaika-skaityti/.

Kalbos ir raidžių pažinimo užduotys ne tik lavina vaiko gebėjimą klausytis, išsakyti savo mintis, bet ir praturtina žodyną, paruošia jį skaitymo bei rašymo pamokoms. Kad vaikas ateityje lengviau išmoktų skaityti ir rašyti, būtina lavinti vaiko smulkiąją motoriką bei girdimąjį suvokimą.

Gimtadienio sveikinimų skaitymo nauda:

Smulkiąją motoriką galima lavinti naudojant tam skirtus žaislus, o girdimasis suvokimas lavinamas klausantis kalbos ir girdint aplinkos skleidžiamus garsus. Pavyzdžiui, skaitykite vaikams knygeles, pasakas ar netgi gimtadienio sveikinimus, skirtus mažiesiems.

Nepamirškite, kad namuose su vaikais galite atlikti daugybę dalykų kartu. Tokiu būdu ne tik bendrausite su savo vaiku, bet ir tuo pačiu metu lavės jo bendravimo įgūdžiai, plėsis žodynas bei mankštinsis pirštai.

2. Mokausi mąstyti:

Loginis mąstymas padeda vaikams spręsti iškilusias problemas ir formuoti, o vėliau ir pagrįsti savo nuomonę. Dėl šios priežasties yra itin svarbu nuo pat mažens mokyti vaiką logiškai mąstyti. Loginiam mąstymui formuotis labiausiai padeda bendravimas su tėvais ir gyvenimiški problemų sprendimai šeimoje. Šioje skiltyje buvo pateikiami loginį mąstymą lavinantys žaidimai ir užduotys, kurios padeda mokytis skaičių. Taip pat šios užduotys padeda suvokti elementų tvarką gamtoje, rasti geriausius sprendimus kasdienėje veikloje, supažindina su skaičių pasauliu ir padeda mokytis skaityti.

Mįslių nauda loginiam mąstymui:

Jei norite lavinti savo vaiko loginį mąstymą, turite kuo daugiau atlikti veiklų su juo, pvz., mokyti savo pavyzdžiu, kartu prisėsti prie užduotėlių, kartu piešti, spalvinti, žaisti. Taip pat ugdyti loginį mąstymą padeda ir mįslės, kurių puikių pavyzdžių galite rasti mūsų straipsnyje: https://pilietiskas.lt/misles-vaikams-su-atsakymais/.

Kaip programavimas padeda ugdyti loginį mąstymą:

Be to, vaikų loginį mąstymą skatina ir dėlionės, įvairūs mokomieji žaidimai ir mokymasis naujų dalykų, pvz., meistravimas, programavimas. Dažniausiai programavimo yra mokomi suaugę žmonės, tačiau atsiranda ir pamokos vyresniems vaikams. Jei norite, kad jūsų vaikas išmoktų programavimo, galite perskaityti mūsų straipsnį ir sužinoti, nuo ko pradėti norint išmokti programuoti: https://pixt.lt/kaip-ismokti-programuoti-kokius-kursus-pasirinkti/.

3. Mokausi pažinti gamtą:

Vaikui yra itin svarbu suprasti gamtoje vykstančius procesus, todėl suvokdamas, kas yra „laikas“, „diena“, „metų laikai“, jūsų vaikas pažįsta pasaulį. Šioje užduočių skiltyje buvo pateikiamos užduotys, kurios skatina vaiko smalsumą ir domėjimąsi gamtoje vykstančiais reiškiniais. Gamta visada buvo puiki edukacinė erdvė įvairaus amžiaus vaikams, nes ji natūraliai veikia visus vaiko pojūčius. Gamtoje vykstančius dalykus galima stebėti, girdėti, liesti, uosti, todėl pažinimas vyksta visais turimais pojūčiais. Leiskite laiką su savo vaikais lauke, žaiskite gamtoje, žaiskite kamuoliu, stebėkite gamtos vyksmą, jos kaitą, visų gyvų būtybių gyvenimą, nes tai skatina vaikus mąstyti ir lavina jų loginį mąstymą.

4. Mokausi sveikai gyventi:

Sveika gyvensena yra itin svarbi sveikam kūnui, todėl itin svarbu sveikos gyvensenos įpročius formuoti šeimoje. Šioje užduočių skiltyje buvo pateikiamos užduotys, kurios padeda linksmai išmokti pagrindinių sveikos gyvensenos principų. Kai sveikos gyvensenos vaikai yra mokomi nuo pat mažens, jis gali pats pasirinkti tai, kas sveika. Tėvų pavyzdys lemia, kokius mitybos įpročius išsiugdys vaikas, t.y. jei šeima maitinasi sveikai, vadinasi vaiko ateičiai bus padėtas geras pamatas. Taigi, rinkitės savo šeimai įvairų, natūralų ir ekologišką maistą, nes tik tėvai nulemia tai, ką rinksis vaikas – sveiką ar nesveiką maistą.

5. Pramogauju su šeima:

Pramogos su šeima – tai puikus būdas lavinti vaiko vaizduotę, ugdyti loginį mąstymą, skatinti jį kurti, o svarbiausia, stiprinti tėvų ir vaikų ryšį. Kuo daugiau laiko tėvai praleidžia kartu su vaiku, tuo yra stipresnis tėvų ir vaiko ryšys. Šioje užduočių skiltyje buvo pateikiamos idėjos ir patarimai, kaip įdomiai leisti laiką su vaikais. Per pramogas vaikai susipažįsta su juos supančiu pasauliu, žmonėmis ir santykiais tarp jų. Tačiau nemanykite, kad pramogos su šeima yra tik tas laikas, kai su vaiku yra specialiai užsiimama. Tai yra ir bendrai praleistas laikas, kai kartu dirbami kokie nors buities darbai ir užsiimama pomėgiais.

6. Mokausi bendrauti:

Dar vienas svarbus aspektas – mokyti vaikus bendrauti ir padėti vaikui atpažinti bei suvokti mus apimančias emocijas. Tai padės suprasti pagrindinius tarpusavio bendravimo principus bei kurti teigiamą požiūrį į save ir aplinkinius. Šioje užduočių skiltyje pateikiami žaidimai ir užduotys, kurios ugdo bendravimo įgūdžius, padeda formuoti vaiko asmenybę bei individualumą ir tarpusavio pagarbą. Vaikas – tai tarsi kempinė, kuri iš aplinkos sugeria patyrimus ir įspūdžius, stebi suaugusiųjų reakcijas, priima žodinę ir nežodinę informaciją. Tada iš viso to susidaro nuomonę apie santykius ir išmoksta atitinkamai bendrauti su žmonėmis. Kol vaikas dar nelanko mokyklos reikia pradėti formuoti jo savarankiškumą, norą ir drąsą tyrinėti pasaulį, gebėjimą bendrauti ir draugauti su aplinkiniais.